Mamy pomysl na przeniesienie serwisu, jest szansa ze wszystko zostanie bez zmian, w cišgu kilku najbliszych dni moga pojawic sie przerwy techniczne, caly czas dzialamy.
BIELKI, HISTORIA, WYDARZENIA, OPINIE
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Download
FAQ
Kontakt
Szukaj

OPOWIADANIA
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 51
Najnowszy Użytkownik: nowy
PARAFIA ŚWIERCZYN
P1210601
*****************************************************************************************************************
Parafia w Świerczynie należy do najstarszych w naszym regionie. Powstała między 1325 a 1427 rokiem, o czym świadczą dostępne źródła historyczne. Prawdopodobnie właściciel wioski wystawił drewniany kościół pod wezwaniem św. Mateusza. Przez kolejne wieki opierał się on działaniu czasu i historycznych zawirowań. Drewniana konstrukcja, wielokrotnie remontowana, w końcu przestała spełniać swoją funkcję. W XIX wieku podjęto decyzję o budowie nowej świątyni. W 1862 rozpoczęto prace budowlane, kierował nimi ówczesny proboszcz ksiądz. Kazimierz Ruciński. Nowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej konsekrowano w 1878 roku . Pamiątką po dawnej świątyni jest parafialny odpust połączony z dziękczynieniem za plony obchodzony 21 września w dniu św. Mateusza.
Kościół w Świerczynie z 1945 roku
Świątynia z 1939 roku
W 1993 roku nastąpił podział parafii. Znacząca jej część została przydzielona do nowej – utworzonej w Topólce. W macierzystej pozostały: Świerczyn, Świerczynek, Paniewo, Paniewek, Bielki, Kolonia Świerczyn i część miejscowości Sadłóg i Galonki. Obecny proboszcz ksiądz doktor Marek Stefański przy wsparciu parafian rozpoczął gruntowny remont świątyni.
Świerczyn
Kościół sprzed remontu
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM 2019
By tradycji stało się zadość, licznie zgromadzone dzieci w świerczyńskiej świątyni 15 grudnia oczekiwały na przybycie Mikołaja. W tym czasie wysłuchały opowieści ks. proboszcza dr Marka Stefańskiego, który przedstawił historię jego poprzednika – biskupa z Mirry, od którego wszystko się zaczęło.
P1220836
Gdy nadszedł oczekiwany gość, zebrane dzieci powitały go piosenką. Potem już, obstąpiły swojego gościa, chciały być blisko, by jak najszybciej otrzymać prezent.
P1220843
To wydarzenie sprawiało dzieciom dużo radości. A wszystko to dzięki pracy Parafialnego Koła Caritas, które przez dwie niedziele kwestowało na ten cel. Panie z koła zajęły się przygotowaniem paczek. Na zakończenie spotkania z Mikołajem dzieci wspólnie z ks. proboszczem odśpiewały piosenkę na pożegnanie i odprowadziły gościa
P1220850
Radość i uśmiech dzieci były wystarczającym podziękowaniem dla organizatorów spotkania z Mikołajem.
Tekst i foto Stanisław Wojtysiak
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
listek
11 LISTOPADA
W Święto Odzyskania Niepodległości, jak co roku, ksiądz proboszcz Marek Stefański w kościele parafialnym w Świerczynie odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Uroczystą liturgię poprzedziło wprowadzenie pocztu sztandarowego SP im. F. Becińskiego z Paniewa.
P1220827
Harcerze zaciągnęli wartę honorową przy tablicy upamiętniającej 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
tablica pamiątkowa
Kolejny raz parafianie dziękowali Bogu za wolność odzyskaną po 123 latach niewoli. Modlili się za tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Wysłuchali kazania, w którym ksiądz proboszcz przypomniał o podstawowych wartościach obecnych w życiu każdego Polaka
P1220824
– patriotyzmie, wolności i obowiązku wobec Ojczyzny – realizowanych 101 lat temu i współcześnie. Stanowią one fundamenty, na których mogą wyrastać nowe pokolenia. Jako przykład dla współczesnych decydentów ksiądz proboszcz podał nazwiska tych patriotów, którzy tworzyli niepodległość: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewski i Wincentego Witosa. Mimo różnic politycznych, światopoglądowych i klasowych, gdy ojczyzna znalazła się w potrzebie, potrafili połączyć swoje siły w walce o wolną i niepodległą Polskę. Wspólnie tworzyli fundamenty polskiej państwowości. Czy dzisiaj politycy są do tego zdolni? Czy są w stanie realizować słowa Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.” ? I to jest trudne zadanie, z którego musi wywiązać się obecne pokolenie, aby zachować wywalczoną ponad wiek temu wolność.
Tekst i foto Stanisław Wojtysiak
@@@@@@>@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ŚWIĘTO PARAFIALNE W ŚWIERCZYNIE
Mateusz 2019
Odpust św. Mateusza w Świerczynie to święto parafialne kultywowane od początku XV wieku. Wtedy to drewniany kościółek został konsekrowany, a parafia otrzymała patrona – św. Mateusza. Pod koniec XX wieku ówczesny ksiądz proboszcz Franciszek Zygadliński wspólnie z parafianami połączył dzień odpustu parafialnego z dziękczynieniem za plony.
P1220692
W dniu św. Mateusza delegacje poszczególnych wiosek parafii Świerczyn przyniosły do świątyni symboliczne dary ziemi, które udało się wypracować i zebrać. Wypieczone chleby i przyozdobione wieńce zostały poświęcone przed świątynią.
P1220696
Następnie wniesiono do kościoła i złożono jako dar ofiarny ołtarza. Mszę świętą w tym podniosłym dla rolników dniu odprawił i homilię wygłosił ksiądz Janusz Kowalski ze Świnic Warckich. „Ziemia to dar Boży” – powiedział , „a plonem tej ziemi jest owoc podlany potem ciężkiej pracy rolnika, często niedoceniany przez współczesny świat polityki i biznesu. Ten chleb, który nieszanowany i marnotrawiony jest przez nas samych”…
P1220699
Uroczysta suma zakończyła się procesją w asyście pocztu sztandarowego OSP z Paniewa, delegacji z wieńcami i chlebem.
Procesja
Po zakończeniu liturgii ksiądz proboszcz Marek Stefański podziękował wiernym i gościom za udział w uroczystości i zaprosił do podzielenia się chlebem przed świątynią.
Tekst i foto Stanisław Wojtysiak
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
@@@@@@>@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
BOŻE CIAŁO W PARAFII ŚWIERCZYN
Boże Ciało to popularna nazwa Święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypadającego zawsze 60 dni po Wielkanocy. Uzasadnienie jego obchodzenia zostało zawarte w Bulli papieża Urban IV. Czytamy tam, że jest to „Zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia”. To sprawia, że uroczystość jest ważnym wydarzeniem dla każdego chrześcijanina. W świerczyńskiej świątyni wierni zgromadzili się na uroczystej Mszy Świętej o godzinie jedenastej. Po jej zakończeniu z procesją do czterech ołtarzy, wyruszyli: asysta, druhowie z OSP w Paniewie, dzieci pierwszokomunijne, dziewczynki sypiące kwiatami, licznie zgromadzeni wierni oraz ksiądz proboszcz z Najświętszym Sakramentem. Ozdobione naturalnymi kwiatami i gałązkami drzew ołtarze były scenerią do odczytania przez ks. Proboszcza kolejnych tekstów Ewangelii. Pierwszy powiódł nas do Wieczernika, na przygotowaną przez uczniów wieczerzę paschalną, którą spożył Jezus wspólnie z nimi. Tam też powiedział o ofierze swojego ciała i krwi wydanych na odpuszczenie naszych grzechów. Skłania nas jednocześnie do refleksji, że tylko życie poświęcone Bogu i człowiekowi jest dla nas drogą do zapewnienia sobie szczęścia. Przy drugim ołtarzu wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii według św. Marka dotyczącej cudownego rozmnożenia chleba. Mówi on nie tylko o chlebie dla ciała, ale i o pokarmie dla duszy, dającym życie wieczne. A dzielenie się dobrem z innymi ma szczególny wymiar. Ewangelia czytana przy trzecim ołtarzu jest autorstwa św. Łukasza. Wspomina on wędrówkę zmartwychwstałego Jezusa do Emaus. Pozwala zrozumieć, że Pan towarzyszy nam w drodze przez całe życie. A czy my Go rozpoznajemy? Jako ostatnia jest czytana Ewangelia według św. Jana, będąca wołaniem Jezusa o jedność, której i dziś nam bardzo potrzeba. Przy każdym ołtarzu wierni łamali gałązki. Wierzymy, że mają one właściwości ochronne przed burzami. Uroczystość Bożego Ciała kończy się błogosławieństwem eucharystią na cztery strony świata.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
>DOŻYNKI PARAFIALNE W ŚWIERCZYNIE
21 - 09 - 2018
„ Kiedy się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić, i ziemi błogosławić, i ludziom za pomoc dziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?” – pytał Zygmunt Gloger.
PODZIĘKOWANIE ZA PLONY
W czas dożynek, które w kościele w Świerczynie są obchodzone 21 września. Wtedy to przypada uroczystość odpustowa ku czci świętego Mateusza. W tym jednym z najpiękniejszych dla rolników dni w roku, święcie radości i odpoczynku po ciężkiej pracy, przynieśli oni dary ziemi, aby podziękować Ojcu Niebieskiemu. Było za co dziękować w tym roku. Bóg oszczędził kujawską ziemię od nieszczęść i klęsk. Nie omieszkał o tym wspomnieć ks. Michał Styczyński, który w tym dniu sprawował Mszę Świętą.
Odwołał się także w słowie skierowanym do zgromadzonych do symboliki chleba i jego znaczenia w życiu każdego człowieka, a przede wszystkim rodziny. Ofiarowany chleb – jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia, nierozerwalnie wiąże się z domem rodzinnym
Każdą uroczystość dożynkową rozpoczyna się więc od poświęcenia chleba i złożenia go na ołtarzu. Później jest on uroczyście niesiony podczas procesji, której dostojeństwa dodają wyplecione z najdorodniejszych kłosów wieńce dożynkowe.
Ostatnim akcentem uroczystości dożynkowej było dzielenie się poświęconym chlebem i ciastem przed świątynią.
Stanisław Wojtysiak
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
<
„Któż jak Bóg!” Tak zawołał święty Michał Archanioł w odpowiedzi na szatańską pokusę.
WÓDZ NIEBIESKICH ZASTĘPÓW ODWIEDZIŁ PARAFIĘ ŚWIERCZYN
>
Święty Michał dowodził wojskami anielskimi, które w proch i w pył roztrzaskały buntownicze szeregi szatana. Dlatego od początku ludzkości aż po dziś dzień jest niezrównanym sojusznikiem w walce z pokusami.
Grota Św. Michała Archanioła na Górze Gargano
Pierwsze objawienia rozpoczęły się już w V wieku, kiedy to św. Michał Archanioł ukazał się biskupowi Sipontu – Wawrzyńcowi. Szukał on wówczas zagubionego
Peregrynacja figury św. Michała Archanioła w Świerczynie
17 maja 2018r. Parafię św. Mateusza w Świerczynie nawiedziła kopia figury św. Michała Archanioła z groty objawień na Górze Gargano. Przybyła do nas z parafii w Orlu w asyście druhów z OSP Paniewo.(fotka) < Ks. proboszcz jako pierwszy ucałował figurę, a następnie przekazał panu Stanisławowi Kontowiczowi koronę Archanioła.(fotka) Po tym nastąpiło uroczyste wprowadzenie figury do świątyni. Tam oczekiwali na nią zgromadzeni wierni. Poprzedzający przybycie czas spędzali na wspólnej modlitwie z księdzem proboszczem oraz księdzem michalitą – towarzyszącym figurze. Przybliżał wiernym wydarzenia związane z działalnością św. Michała Archanioła. Następnie odprawiona została uroczysta Msza Święta, sprawowana przez pielgrzymujących z figurą księży michalitów, podczas której wierni wysłuchali homilii poświęconej postaci księcia wojsk anielskich. Trwali na modlitwie w kościele do późnych godzin wieczornych . W drugim dniu nawiedzenia odbyły się nabożeństwa z błogosławieństwem i modlitwą o uzdrowienie, uwolnienie z nałogów i opiekę. Ostatnią Mszę Świętą w tym dniu zwieńczyło dokonanie przez Księdza proboszcza aktu zawierzenia naszej parafii Świętemu Michałowi Archaniołowi. Parafianie pożegnali uroczyście Wodza Niebieskich Zastępów. Druhowie strażacy przenieśli figurę do samochodu.
**********************************************************************************************
Wraz z księdzem proboszczem udali się do sąsiedniej parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zgłowiączce, gdzie przekazali figurę i insygnia władzy dla Anioła na czas peregrynacji Księdzu Proboszczowi Jerzemu Mętlewiczowi.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
NIEDZIELA PALMOWA
Niedziela palmowa, nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Niedzielę palmową obchodzi się w Polsce od średniowiecza. Święto ustanowiono na cześć Chrystusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy. Zgromadzony tłum witał go machając liśćmi palmowymi. Palma wielkanocna lub zastępująca ją u nas gałązka wierzbowa, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Podczas święcenia palmy zastanawiamy się nad tym co stało się ponad 2000 lat temu, jakie przesłanie niesie to dla nas i czy nadal jesteśmy pełni wiary w cud narodzin, daru życia, śmierci i zmartwychwstania?
Stanisław Wojtysiak
Dziękczynienie za dary ziemi
Apostoł Mateusz patronuje świerczyńskiej parafii od początku jej istnienia. Choć nowy kościół konsekrowany w 1878r. jest już pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, to jako pamiątka po dawnym patronie obchodzony jest odpust w dniu 21 września. W przeddzień jesieni rolnicy przybyli do świątyni z wieńcami i chlebem, aby podziękować w szczególny sposób za dary ziemi i wszelką roślinność zapewniającą pożywienie. Tym także wyrazili nadzieję, że zebrane plony nie zostaną zmarnowane:
Uroczystą sumę odprawiał ks. ? W kazaniu nawiązał do trudu pracy rolnika. Podniósł go do rangi „Bożego współpracownika”, który jak Mateusz nie zawsze był tym dobrym, ale kiedy usłyszał"pójdż za mną"zostawił wszystko, poszedł za Chrystusem, by służyć ludziom.
Halina Smętek podaje księdzu chleb na ofiarowanie
Na zakończenie liturgii Mszy Świętej odbyła się uroczysta procesja
By tradycji stało się zadość, przy wyjściu z kościoła obdarowani zostaliśmy poświęconym chlebem i ciastem
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ODPUST I DZIĘKCZYNIENIE ZA PLONY
Odpust i dziękczynienie za plony w Świerczynie 21 września to dzień, w którym czcimy św. Mateusza. W parafii Świerczyn to szczególne święto. Powstały tu przed wiekami drewniany kościół pod wezwaniem św. Mateusza. Kiedy w II połowie XIX w. powstał nowy, murowany jego patronką została Matka Boża Anielska, a Mateusz patronował od tej pory całej parafii. Na pamiątkę tych wydarzeń 21 września świętujemy odpust parafialny połączony z dożynkami. Dziękczynienie za plony – dary od Boga – jest radosnym świętem rolników, podziękowaniem za ukończone żniwa. Rolnicy przybyli do kościoła z wieńcami – zrobionymi z tegorocznych zbóż. Przynieśli także chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich. Symbol życia, radości, szczęścia. W uroczystej procesji zostały one wniesione do świątyni. Odprawiający odpustową sumę ks. Krzysztof Pietryga poświęcił przyniesione dary. Po zakończeniu uroczystej procesji z szacunkiem podzieliliśmy chleby.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ŚWIĘCENIE POKARMÓW
Tradycyjnie z koszyczkiem idziemy do kościoła w Wielką Sobotę. Kapłani święcą pokarmy, ale możemy je spożyć dopiero w Wielkanocną Niedzielę. Jedzeniem ze święconki dzielimy się z najbliższymi. Co symbolizują pokarmy w koszyczku ze święconką? Zgodnie z tradycją każda z rzeczy, którą wkładamy do koszyczka ze święconką ma swój symbol. Żadna nie jest przypadkowa i odnosi się do sensu świąt Wielkanocnych. W święconce powinny znaleźć się: Baranek Wielkanocny - to znak ofiary i męki Chrystusa, który swoją śmierć na krzyżu przyjął spokojnie, pokornie, bez żalu. Jajko - najczęściej jest w formie kolorowych pisanek. Jest to dar symbolizujący nowy początek, narodziny, zmartwychwstanie. Chleb - symbolizuje on Chrystusa będącego chlebem życia dla chrześcijan. Dawniej do święconki wkładano Paschę czyli wypiek z drożdży, liści bobkowych , imbiru, i szafranu, która miała zwykle okrągły kształt. Sól - chroni potrawy przed zepsuciem, więc w wielkanocnym koszyczku ma symbolizować ochronę człowieka przed duchowym zepsuciem oraz nawrócenie i oczyszczenie.Pieprz - to symbol nieśmiertelności, pełnej wiary.Wędlina - ma być symbolem bogactwa, dostatku, nie tylko tego materialnego, ale również duchowego - bliskości z Bogiem. Chrzan - przypomina o pokonaniu męki goryczy przez Chrystusa.Babka Wielkanocna - powinna być własnoręcznie wypieczona przez gospodynię, bo symbolizuje doskonałość, do której powinien dążyć każdy człowiek zarówno w życiu duchowym jak i w otaczającej go rzeczywistości
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
NIEDZIELA PALMOWA
Niedziela palmowa, nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Niedzielę palmową obchodzi się w Polsce od średniowiecza. Święto ustanowiono na cześć Chrystusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy. Zgromadzony tłum witał go machając liśćmi palmowymi. Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin, porzeczek i brzozy. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę lub cis. Poświęcone palmy w Wielką Sobotę są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ŚWIĘTY MIKOŁAJ 2015
„Na Świętego Mikołaja ucieszy się dzieciąt zgraja,
bo chłopcy i dziewczęta wyczekują na prezenta,…”
L Zienkowicz
Jak pisał przed laty poeta, tradycji stało się za dość Licznie zgromadzone dzieci w świerczyńskiej świątyni 17 grudnia oczekiwały na przybycie Mikołaja. Dzieci wysłuchały przedstawionej przez ks. proboszcza Marka Stefańskiego historii jego poprzednika biskupa z Miry, od którego wszystko się zaczęło. Po krótkim powitaniu obstąpiły swojego gościa, chciały być blisko, by jak najszybciej otrzymać prezent.To wydarzenie było najważniejsze i sprawiało dzieciom radość. A wszystko to dzięki pracy Parafialnego Koła Caritas, które przez dwie niedziele kwestowało na ten cel i zajęło się przygotowaniem paczek. Radość i uśmiech dzieci były wystarczającym podziękowaniem dla organizatorów spotkania z Mikołajem
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
DOYNKI PARAFIALNE ŚWIERCZYN 2015
****************************************************************************************************
Image and video hosting by TinyPic
Uroczystość św. Mateusza odpust i dożynki parafialne. W parafii Świerczyn tego dnia odbywa się odpust. Jest on połączony z dożynkami – dziękczynieniem składanym Bogu za obfitość zebranych plonów. By tradycji stało się zadość, jak co roku 21 września Rolnicy, mieszkańcy wszystkich wiosek, przynieśli do świątyni owoce swojej ciężkiej pracy – wieńce oraz chleby, które zostały poświęcone przed wniesieniem do kościoła. Uroczystą sumę odprawiał ks. ? W kazaniu nawiązał do trudu pracy rolnika. Podniósł go do rangi „Bożego współpracownika”, a ową pracę określił mianem misji wielce znaczącej dla wyżywienia narodu. Nasze święto uświetnili swą obecnością biorąc udział w procesji, księża z sąsiednich parafii, asysta w strojach ludowych, strażacy i liczne grono parafian i gości Ostatnim akcentem uroczystości dożynkowej było dzielenie się poświęconym chlebem i ciastem przed świątynią, po zakończonej Liturgii.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ŚWIĄTECZNIE I ODPUSTOWO W ŚWIERCZYNIE
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - święto parafialne w Świerczynie – to jedno z najstarszych świąt Maryjnych w roku liturgicznym Kościoła. Tradycja wiąże to święto ze święceniem kłosów zbóż, kwiatów i ziół, dlatego też często używamy drugiej nazwy tego święta Matki Boskiej Zielnej. Bardzo często zastanawiamy się dlaczego mamy odpust 15 sierpnia, skoro kościół jest pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej i powinien być 6 sierpnia. Myślę że jest to kolejna niewyjaśniona do końca tajemnica parafii Świerczyn. Być może odpust został przeniesiony na 15 sierpnia w związku z wydarzeniami pod Warszawą, nazwaną „Cudem nad Wisłą”, kiedy to Wojsko Polskie rozgromiło bolszewików. W tej bitwie brało udział bardzo wielu żołnierzy z ówczesnej parafii Świerczyn, o tym często wspominała moja babcia. Tak więc święto to mogło być przeniesione, by odpustami wierni dziękowali Matce Bożej za wstawiennictwo w obronie wolności ojczyzny. Świerczyński odpust to święto patriotyczno-religijne. Suma odpustowa jest sprawowana w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. W liturgii uczestniczy poczt sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z Paniewa. Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił ks. Andrzej Tron prefekt seminarium w Kazimierzu Biskupim. W wygłoszonym kazaniu ks. Andrzej nawiązał do kultu maryjnego Polaków. Głęboka wiara i zawierzenie Matce Bożej daje nam nadzieję, siłę i odwagę na zwycięstwo w walce ze złem, za przykład podał kapelana wojskowego ks. Ignacego Skorupkę, który z krzyżem w ręku poprowadził ochotniczy oddział studencki do walki z bolszewikami. Patrząc po ludzku na niechybną śmierć, a jednak poprowadził ich do zwycięstwa. Po zakończonej liturgii Mszy Świętej zostały poświęcone zioła, kwiaty i kłosy zbóż,
Następnie ksiądz z Najświętszym Sakramentem poprowadził procesję w wokół kościoła
Towarzyszyła jej asysta w strojach ludowych niosących feletony
<
Ochotnicza Straż Pożarna z Paniewa
przybyli na uroczystość księża z sąsiednich parafii i zgromadzeni wierni
Kończąc uroczystości odpustowe Ks.Proboszcz Marek Stefański podziękował parafianom za pomoc w przygotowaniu parafialnego święta.
Po zakończonej uroczystości odpustowej w kościele parafianie i goście odwiedzili stoiska handlowe(tasze odpustowe) z obwarzankami. A więc kilka zdjęć z ulicy
*************************************
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM 2014
Tradycją świerczyńskiej parafii jest organizowanie spotkania dla najmłodszych z Mikołajem w okresie przedświątecznym. Jest ono poprzedzone kwestą Parafialnego Koła Caritas przez dwie niedziele adwentu. Z zebranych pieniędzy przygotowywane są paczki dla dzieci. Tegoroczne spotkanie poprzedził występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Paniewie
Zaprezentowali oni przedstawienie związane tematycznie ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i naszymi oczekiwaniami na spotkanie z Nowonarodzonym Dzieciątkiem. Przestrzegali w nim, abyśmy nie przegapili tego, co jest w życiu najważniejsze, ponieważ Boga powinniśmy dostrzec w każdym człowieku. Zgromadzone na niedzielnej Mszy Świętej dzieci bardzo ucieszyło przybycie Mikołaja z prezentami
Chętnie recytowały wierszyki, zapewniały o tym, że były grzeczne i w zamian otrzymywały prezenty
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
DOŻYNKI PARAFIALNE 2014
Święto plonów Świerczyn 2014
Apostoł Mateusz patronuje świerczyńskiej parafii od początku jej istnienia. Choć nowy kościół konsekrowany w 1878r. jest już pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, to jako pamiątka po dawnym obchodzony jest odpust w dniu 21 września. W przeddzień jesieni rolnicy przybyli do świątyni z wieńcami, chlebami, aby podziękować w szczególny sposób za dary ziemi i wszelką roślinność zapewniającą pożywienie. Tym także wyrazili nadzieję, że zebrane plony nie zostaną zmarnowane:
„ Tam gdy swe snopki na ołtarzu złożą, A ksiądz modlitwę poświęcalną pocznie, Poklękły naród widzi rękę Bożą, Jak błogosławi ich plonów widocznie, Już wie, że polna nie przepadnie praca.”
W. Syrokomla
Wykonane z tegorocznych kłosów, kwiatów oraz owoców wieńce zostały złożone przed ołtarzem. Zdobiły świątynię w trakcie uroczystej Mszy Świętej odprawianej przez ks. prałata Franciszka Cieślaka. Zwrócił uwagę w homilii, że chleb odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka, każdej rodziny i całego narodu. Pan Bóg chleb rozmnożył , a ludzi nauczył się nim dzielić. Dlatego rolnicy przynoszą go do świątyni, gdzie zostaje poświęcony, a następnie dzielony między wszystkich zebranych. "Święć się, wielki Boże, w niebie!/ A na ziemi, polski chlebie!" ( W. Pol ) . Parafialne dożynki zakończyła uroczysta procesja wokół kościoła. Rolnicy – przedstawiciele poszczególnych wiosek – dostojnie ponieśli w niej swoje wieńce. Następnie skosztowaliśmy rozkrojonych bochnów – pachnących jeszcze kłosami, @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ODPUST I PARAFIALNE DOŻYNKI
HISTORIA TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ PARAFII ŚWIERCZYN.
Odpust św.Mateusza w Świerczynie to, to co nam do dziś pozostało po dawnym drewnianym kościele z początku XIVw. W 1489r. do parafii należały takie wsie jak Świerczyn, Iłowo, Bodzanowo ( obecnie parafia Dąbie), Paniewo, Paniewek i Słukowo(obecnie parafia Zgłowiączka). Obecny kościół zaczęto budować prawdo podobnie w roku 1862, a konsekrowano go pod nowym wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w roku 1878( źródło- Archiwum Diecezjalne). Pod koniec XXw. Do parafialnego odpustu dołączono Dożynki Parafialne i mimo uszczuplenia w 1993r. Parafii Świerczyn kultywowane są do dziś. Obecnie parafia liczy,według informacii księdza proboszcza 240 rodzin. Przy parafii pozostało siedem wsi tj. Bielki, Świerczyn, Świerczynek, Paniewo, Paniewek, część Galonek i Kol. Świerczyn . A więc by tradycji stało się zadość, jak co roku w dniu 21 września liczne grono parafian pospieszyło na dożynkowy odpust by podziękować Bogu wspólnie ze swoim proboszczem za dary ziemi i nasz chleb powszedni.
Uroczystość sumy odpustowej rozpoczęła się od poświęcenia darów, wieńców i chleba przed kościołem przez ks. prałata Tadeusza Lewandowskiego, który również koncelebrował mszę św. dziękczynną i wygłosił homilię. W głoszonym słowie ks. Prałat przybliżył nam drogę niezbyt uczciwego celnika do świętości. Przenosząc to na świat współczesny zasugerował, że wszyscy jesteśmy celnikami i że to od nas zależy czy wybierzemy drogę św. Mateusza, czy zostaniemy celnikami do końca. Suma odpustowa zakończyła się procesją w wokół kościoła. Jeszcze tylko podzielenie się chlebem, tradycyjnie na taszę po obarzanki i można iść na świąteczny obiad do domu. wst.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

soltys
08. luty 2020
Stanisławie to była super zima. Szkoda tych czasówsmiley Nakopaliśmy się w śniegu ale było fajniesmiley

stasinel
25. grudzień 2019
Miłego świętowaniasmiley Pomyślności w Nowym 2020Rokusmiley pozdrawiam Staśsmiley

stasinel
09. maj 2019
Witaj! Cieszymy się z każdego nowego gościasmiley Zapraszam do współpracysmiley Miłego wałęsania się po Bielkachsmileysmiley

nowy
09. kwiecień 2019
Jestem nowym nabytkiem Waszej wsi, a teras już mojejsmiley Ciekawie tu sobie żyjeciesmiley

stasinel
28. grudzień 2018
Dzięki za życzenia Dziadkusmiley No i szczęścia w Nowym Roku od Nassmileysmiley

dziadek
22. grudzień 2018
Chyba nie jest aż tak żle. ciekawie żyjemy na tych Bielkach. Wesołych Świąt kochani.

stokrotka
22. grudzień 2018
No, no!! Mikołaj komuś grozi smileyCiekawe kto na Bielkach nabroił najwięcejsmileysmiley

aga30
04. grudzień 2018
OOOjej!! Jakim jestem ważnym gościemsmiley

stasinel
06. listopad 2018
Witaj Aga30!!!! Jesteś naszym złotym jubilatemsmileyt.z 50 gościem na naszej stronie. Bardzo proszę rozgość sięsmileysmiley

xawery
03. listopad 2018
Piękną macie jesieńsmiley Gratulujęsmiley Po wyborach coś Ci napiszę, oczywiście na meilasmiley

Archiwum

Copyright © 2006

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl