BIELKI, HISTORIA, WYDARZENIA, OPINIE
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Download
FAQ
Kontakt
Szukaj

OPOWIADANIA
CIEKAWE FOTKI
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 51
Najnowszy Użytkownik: nowy
PARAFIA ŚWIERCZYN
P1210601
*****************************************************************************************************************
Parafia w Świerczynie należy do najstarszych w naszym regionie. Powstała między 1325 a 1427 rokiem, o czym świadczą dostępne źródła historyczne. Prawdopodobnie właściciel wioski wystawił drewniany kościół pod wezwaniem św. Mateusza. Przez kolejne wieki opierał się on działaniu czasu i historycznych zawirowań. Drewniana konstrukcja, wielokrotnie remontowana, w końcu przestała spełniać swoją funkcję. W XIX wieku podjęto decyzję o budowie nowej świątyni. W 1862 rozpoczęto prace budowlane, kierował nimi ówczesny proboszcz ksiądz. Kazimierz Ruciński. Nowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej konsekrowano w 1878 roku . Pamiątką po dawnej świątyni jest parafialny odpust połączony z dziękczynieniem za plony obchodzony 21 września w dniu św. Mateusza.
Kościół w Świerczynie z 1945 roku
Świątynia z 1939 roku
W 1993 roku nastąpił podział parafii. Znacząca jej część została przydzielona do nowej – utworzonej w Topólce. W macierzystej pozostały: Świerczyn, Świerczynek, Paniewo, Paniewek, Bielki, Kolonia Świerczyn i część miejscowości Sadłóg i Galonki. Obecny proboszcz ksiądz doktor Marek Stefański przy wsparciu parafian rozpoczął gruntowny remont świątyni.
Świerczyn
Kościół sprzed remontu
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
BOŻE NARODZENIE 2020
stajenka
Szopka bożonarodzeniowa ma przybliżyć wierzącym tajemnicę narodzin Chrystusa. Tradycja ich przygotowywania została zapoczątkowana przez św. Franciszka z Asyżu. Pierwszą żywą szopkę bożonarodzeniową wystawiono 24 grudnia 1223 roku w grocie nieopodal miejscowości Greccio. Przedstawiała wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali. Grota została wyścielona sianem, figurkę dzieciątka wyrzeźbiono w drewnie, a w Świętą Rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio, pojawił się również żywy osioł i wół. Od samego początku cieszyła się ona szczególną czcią chrześcijan. W centrum stajenki umieszczana jest Święta rodzina- Maryja, Józef i dzieciątko. Matka Jezusa była córką św. Joachima i św. Anny. Józef natomiast jest bardzo tajemniczą postacią. Wiemy tylko tyle, że był to człowiek sprawiedliwy, cieszący się społecznym szacunkiem. Dowiadujemy się również że Jezus został poczęty z objawienia, a nie ze związku kobiety i mężczyzny. Wszystko to działo się prawdopodobnie VII roku p.n.e. w Palestynie, która była wówczas rzymską prowincją zarządzaną przez Heroda. Mimo że szopki różnią się wyglądem, to wszystkie mają wspólne korzenie. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów, który w tym czasie osiedlił się w naszym kraju. Do dzisiaj szopki cieszą się dużą popularnością. Obecnie są stawiane niemal we wszystkich świątyniach. By tradycji stało się zadość taka też szopka zdobi co roku naszą świątynię.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
listek
102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada obchodziliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W obliczu pandemii również ta uroczystość miała inny charakter. Do świątyni przybyli wierni, ale zabrakło pocztów sztandarowych OSP w Paniewie oraz SP im. F. Becińskiego w Paniewie i harcerzy
Dzień niepodległości
Punktem wyjścia swoich rozważań w trakcie homilii uczynił ksiądz proboszcz Marek Stefański słowa świętej Urszuli Ledóchowskiej: „Aby ocalić Polskę trzeba kochać Boga, kochać Kościół i kochać rodzinny polski próg.” Wspomnienie strajku dzieci wrzesińskich i losów Michała Drzymały służyło podkreśleniu, że niebywała odwaga ludzi, którzy nie pozwolili pozbawić się języka, tradycji, religii oraz ziemi – ojcowizny to postawy będące zarzewiem kolejnych działań, impulsem dla innych ludzi. Dzięki nim następni stawali do walki i możliwe było odzyskanie niepodległości.
SDC10008
Świątynia w barwach biało-czerwonych na Dzień Niepodległości
W dniu 11 listopada nie sposób pominąć postać Józefa Piłsudskiego. To właśnie jemu ksiądz proboszcz poświęcił uwagę. Podkreślił, że jest on kojarzony nierozerwalnie z tym dniem ze względu na zasługi i rolę, jaką odegrał podczas tworzenia się naszej państwowości. Po zakończeniu Mszy Świętej wspólnie modliliśmy się za naszą Ojczyznę. W jej intencji odśpiewaliśmy Suplikację „Święty Boże …” oraz odmówiliśmy modlitwę: „Boże, któryś nas stworzył Polakami i polskiej ziemi żywisz nas darami, co polskim słowem pozwalasz się sławić prosimy, racz polskiej ziemi błogosławić.” „Panie Boże nasz, Królu nieba i ziemi, wejrzyj na utrapienie i uciski nasze, wysłuchaj płacze i wzdychania nasze! Przepuść ludowi Twemu, odwróć od nas plagi, abyśmy nie zginęli w gniewie zapalczywości Twojej. Wzbudź w nas to przekonanie, że nie przez ludzkie rachuby i zabiegi uratujemy się od złego i staniemy w porcie bezpiecznym; ale tylko przez wierne chowanie przykazań Twoich, przez miłość bliźniego i pomoc uciśnionym i jęczącym w spracowaniu, przez braterską zgodę, poszanowanie władz, pełnienie cnót chrześcijańskich, przez gotowość poświęcenia się, przez hamowanie miłości własnej, a osobliwie przez wytrwałe przywiązanie do wiary Ojców, przez synowską wierność Kościołowi Świętemu i niezachwianą ufność wsprawiedliwość i miłosierdziu Twoim, że kary Twe są do czasu, a dobroć i zmiłowanie Twoje nie mają końca ani kresu. Zmiłuj się nad ludem Twoim! Wysłuchaj nas najmiłosierniejszy Boże przez przyczynę Najświętszej Matki Twojej, Królowej naszej, i wszystkich świętych patronów naszych: łaski Twojej i pocieszenia Twojego żebrzemy. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.”
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ODPUST I DOŻYNKI PARAFIALNE
chleb dożynkowy.
U schyłku lata w dzień św. Mateusza w parafii Świerczyn obchodzimy uroczyście odpust. Łączy się on z dożynkami parafialnymi. W tym dniu rolnicy dziękują Panu Bogu za to, że mogli zebrać plony. Z poszczególnych sołectw są przynoszone wieńce dożynkowe i bochny chleba, „aby pieśń wdzięczności czystym sercem śpiewać.”
Poświęcenie chlebów
Uroczystą sumę odpustową poprzedza zawsze poświęcenie darów i modlitwa dziękczynna przed świątynią. Następnie wieńce i bochny chleba są wnoszone do kościoła i umieszczane przed ołtarzem.
P1230168
W tym roku uroczystej liturgii przewodniczył ks. Paweł Żerkowski z Grochowalska. W słowach skierowanych do wiernych podkreślił, że bycie rolnikiem to wielka odpowiedzialność. Dzięki jego pracy ludzie mają, co jeść. Szacunek rolnika do ziemi odmierza się poświęconym czasem, nakładem pracy oraz uczciwością wobec ziemi. Im więcej daje od siebie, tym obfitsze zbiera plony. Dobry rolnik to ten, który oprócz pracy znajdzie czas dla rodziny, na odpoczynek oraz na modlitwę i dziękczynienie. Składając dary rolnicy dziękowali Panu Bogu za plony, sprzyjającą pogodę i za to, że omijały nas różne nieszczęścia. Dziękowali za to, co otrzymali i jednocześnie modlili się o łaskę i opiekę Boską na przyszłość dla siebie i dla swoich rodzin. Ostatnim akcentem naszej uroczystości była procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Delegacje poszczególnych wiosek poniosły dumnie owoce swojej pracy w otoczeniu asysty i druhów z OSP z Paniewa.
P1230180
Po błogosławieństwie ks. proboszcz Marek Stefański podziękował za przygotowanie uroczystości odpustowo – dożynkowej. Zaprosił wszystkich uczestników do skosztowania poświęconego chleba.
888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888
WIEŃCE DOŻYNKOWE
wieńce dożynkowe
888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888888
Dożynki 2020
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI ChRYSTUSA
Boże Ciało - to święto ruchome, zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy, a więc 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Zawsze także w czwartek, podobnie jak Ostatnia Wieczerza. Kościele katolickim Boże Ciało jest świętem niezwykle radosnym. Święto to obchodzono już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził je krakowski biskup Nankier w XIV wieku.W świerczyńskiej świątyni wierni zgromadzili się na uroczystej Mszy Świętej o godzinie jedenastej. Po jej zakończeniu z procesją do czterech ołtarzy, wyruszyli:
P1220983
asysta, druhowie z OSP w Paniewie, dzieci pierwszokomunijne, dziewczynki sypiące kwiatami, licznie zgromadzeni wierni oraz ksiądz proboszcz z Najświętszym Sakramentem. Ozdobione naturalnymi kwiatami i gałązkami drzew ołtarze były scenerią do odczytania przez ks. Proboszcza kolejnych tekstów Ewangelii.
P1220963
Pierwszy powiódł nas do Wieczernika, na przygotowaną przez uczniów wieczerzę paschalną, którą spożył Jezus wspólnie z nimi. Tam też powiedział o ofierze swojego ciała i krwi wydanych na odpuszczenie naszych grzechów. Skłania nas jednocześnie do refleksji, że tylko życie poświęcone Bogu i człowiekowi jest dla nas drogą do zapewnienia sobie szczęścia.
P1230001
Przy drugim ołtarzu wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii według św. Marka dotyczącej cudownego rozmnożenia chleba. Mówi on nie tylko o chlebie dla ciała, ale i o pokarmie dla duszy, dającym życie wieczne. A dzielenie się dobrem z innymi ma szczególny wymiar.
P1230004
Ewangelia czytana przy trzecim ołtarzu jest autorstwa św. Łukasza. Wspomina on wędrówkę zmartwychwstałego Jezusa do Emaus. Pozwala zrozumieć, że Pan towarzyszy nam w drodze przez całe życie. A czy my Go rozpoznajemy?
P1230018
Jako ostatnia jest czytana Ewangelia według św. Jana, będąca wołaniem Jezusa o jedność, której i dziś nam bardzo potrzeba. Przy każdym ołtarzu wierni łamali gałązki. Wierzymy, że mają one właściwości ochronne przed burzami.
P1230021
Uroczystość Bożego Ciała kończy się błogosławieństwem eucharystią na cztery strony świata.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM 2019
By tradycji stało się zadość, licznie zgromadzone dzieci w świerczyńskiej świątyni 15 grudnia oczekiwały na przybycie Mikołaja. W tym czasie wysłuchały opowieści ks. proboszcza dr Marka Stefańskiego, który przedstawił historię jego poprzednika – biskupa z Mirry, od którego wszystko się zaczęło.
P1220836
Gdy nadszedł oczekiwany gość, zebrane dzieci powitały go piosenką. Potem już, obstąpiły swojego gościa, chciały być blisko, by jak najszybciej otrzymać prezent.
P1220843
To wydarzenie sprawiało dzieciom dużo radości. A wszystko to dzięki pracy Parafialnego Koła Caritas, które przez dwie niedziele kwestowało na ten cel. Panie z koła zajęły się przygotowaniem paczek. Na zakończenie spotkania z Mikołajem dzieci wspólnie z ks. proboszczem odśpiewały piosenkę na pożegnanie i odprowadziły gościa
P1220850
Radość i uśmiech dzieci były wystarczającym podziękowaniem dla organizatorów spotkania z Mikołajem.
Tekst i foto Stanisław Wojtysiak
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
listek
11 LISTOPADA
W Święto Odzyskania Niepodległości, jak co roku, ksiądz proboszcz Marek Stefański w kościele parafialnym w Świerczynie odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Uroczystą liturgię poprzedziło wprowadzenie pocztu sztandarowego SP im. F. Becińskiego z Paniewa.
P1220827
Harcerze zaciągnęli wartę honorową przy tablicy upamiętniającej 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
tablica pamiątkowa
Kolejny raz parafianie dziękowali Bogu za wolność odzyskaną po 123 latach niewoli. Modlili się za tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Wysłuchali kazania, w którym ksiądz proboszcz przypomniał o podstawowych wartościach obecnych w życiu każdego Polaka
P1220824
– patriotyzmie, wolności i obowiązku wobec Ojczyzny – realizowanych 101 lat temu i współcześnie. Stanowią one fundamenty, na których mogą wyrastać nowe pokolenia. Jako przykład dla współczesnych decydentów ksiądz proboszcz podał nazwiska tych patriotów, którzy tworzyli niepodległość: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewski i Wincentego Witosa. Mimo różnic politycznych, światopoglądowych i klasowych, gdy ojczyzna znalazła się w potrzebie, potrafili połączyć swoje siły w walce o wolną i niepodległą Polskę. Wspólnie tworzyli fundamenty polskiej państwowości. Czy dzisiaj politycy są do tego zdolni? Czy są w stanie realizować słowa Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.” ? I to jest trudne zadanie, z którego musi wywiązać się obecne pokolenie, aby zachować wywalczoną ponad wiek temu wolność.
Tekst i foto Stanisław Wojtysiak
@@@@@@>@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ŚWIĘTO PARAFIALNE W ŚWIERCZYNIE
Mateusz 2019
Odpust św. Mateusza w Świerczynie to święto parafialne kultywowane od początku XV wieku. Wtedy to drewniany kościółek został konsekrowany, a parafia otrzymała patrona – św. Mateusza. Pod koniec XX wieku ówczesny ksiądz proboszcz Franciszek Zygadliński wspólnie z parafianami połączył dzień odpustu parafialnego z dziękczynieniem za plony.
P1220692
W dniu św. Mateusza delegacje poszczególnych wiosek parafii Świerczyn przyniosły do świątyni symboliczne dary ziemi, które udało się wypracować i zebrać. Wypieczone chleby i przyozdobione wieńce zostały poświęcone przed świątynią.
P1220696
Następnie wniesiono do kościoła i złożono jako dar ofiarny ołtarza. Mszę świętą w tym podniosłym dla rolników dniu odprawił i homilię wygłosił ksiądz Janusz Kowalski ze Świnic Warckich. „Ziemia to dar Boży” – powiedział , „a plonem tej ziemi jest owoc podlany potem ciężkiej pracy rolnika, często niedoceniany przez współczesny świat polityki i biznesu. Ten chleb, który nieszanowany i marnotrawiony jest przez nas samych”…
P1220699
Uroczysta suma zakończyła się procesją w asyście pocztu sztandarowego OSP z Paniewa, delegacji z wieńcami i chlebem.
Procesja
Po zakończeniu liturgii ksiądz proboszcz Marek Stefański podziękował wiernym i gościom za udział w uroczystości i zaprosił do podzielenia się chlebem przed świątynią.
Tekst i foto Stanisław Wojtysiak
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
@@@@@@>@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
BOŻE CIAŁO W PARAFII ŚWIERCZYN
Boże Ciało to popularna nazwa Święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypadającego zawsze 60 dni po Wielkanocy. Uzasadnienie jego obchodzenia zostało zawarte w Bulli papieża Urban IV. Czytamy tam, że jest to „Zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia”. To sprawia, że uroczystość jest ważnym wydarzeniem dla każdego chrześcijanina. W świerczyńskiej świątyni wierni zgromadzili się na uroczystej Mszy Świętej o godzinie jedenastej. Po jej zakończeniu z procesją do czterech ołtarzy, wyruszyli: asysta, druhowie z OSP w Paniewie, dzieci pierwszokomunijne, dziewczynki sypiące kwiatami, licznie zgromadzeni wierni oraz ksiądz proboszcz z Najświętszym Sakramentem. Ozdobione naturalnymi kwiatami i gałązkami drzew ołtarze były scenerią do odczytania przez ks. Proboszcza kolejnych tekstów Ewangelii. Pierwszy powiódł nas do Wieczernika, na przygotowaną przez uczniów wieczerzę paschalną, którą spożył Jezus wspólnie z nimi. Tam też powiedział o ofierze swojego ciała i krwi wydanych na odpuszczenie naszych grzechów. Skłania nas jednocześnie do refleksji, że tylko życie poświęcone Bogu i człowiekowi jest dla nas drogą do zapewnienia sobie szczęścia. Przy drugim ołtarzu wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii według św. Marka dotyczącej cudownego rozmnożenia chleba. Mówi on nie tylko o chlebie dla ciała, ale i o pokarmie dla duszy, dającym życie wieczne. A dzielenie się dobrem z innymi ma szczególny wymiar. Ewangelia czytana przy trzecim ołtarzu jest autorstwa św. Łukasza. Wspomina on wędrówkę zmartwychwstałego Jezusa do Emaus. Pozwala zrozumieć, że Pan towarzyszy nam w drodze przez całe życie. A czy my Go rozpoznajemy? Jako ostatnia jest czytana Ewangelia według św. Jana, będąca wołaniem Jezusa o jedność, której i dziś nam bardzo potrzeba. Przy każdym ołtarzu wierni łamali gałązki. Wierzymy, że mają one właściwości ochronne przed burzami. Uroczystość Bożego Ciała kończy się błogosławieństwem eucharystią na cztery strony świata.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

soltys
08. luty 2020
Stanisławie to była super zima. Szkoda tych czasówsmiley Nakopaliśmy się w śniegu ale było fajniesmiley

stasinel
25. grudzień 2019
Miłego świętowaniasmiley Pomyślności w Nowym 2020Rokusmiley pozdrawiam Staśsmiley

stasinel
09. maj 2019
Witaj! Cieszymy się z każdego nowego gościasmiley Zapraszam do współpracysmiley Miłego wałęsania się po Bielkachsmileysmiley

nowy
09. kwiecień 2019
Jestem nowym nabytkiem Waszej wsi, a teras już mojejsmiley Ciekawie tu sobie żyjeciesmiley

stasinel
28. grudzień 2018
Dzięki za życzenia Dziadkusmiley No i szczęścia w Nowym Roku od Nassmileysmiley

dziadek
22. grudzień 2018
Chyba nie jest aż tak żle. ciekawie żyjemy na tych Bielkach. Wesołych Świąt kochani.

stokrotka
22. grudzień 2018
No, no!! Mikołaj komuś grozi smileyCiekawe kto na Bielkach nabroił najwięcejsmileysmiley

aga30
04. grudzień 2018
OOOjej!! Jakim jestem ważnym gościemsmiley

stasinel
06. listopad 2018
Witaj Aga30!!!! Jesteś naszym złotym jubilatemsmileyt.z 50 gościem na naszej stronie. Bardzo proszę rozgość sięsmileysmiley

xawery
03. listopad 2018
Piękną macie jesieńsmiley Gratulujęsmiley Po wyborach coś Ci napiszę, oczywiście na meilasmiley

Archiwum

Copyright © 2006

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl