BIELKI, HISTORIA, WYDARZENIA, OPINIE
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Download
FAQ
Kontakt
Szukaj

OPOWIADANIA
CIEKAWE FOTKI
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 51
Najnowszy Użytkownik: nowy
Okolicznościowe Święta
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
DZIEŃ MATKI
życzenia na dzień mamy
PRZYPOMNIENIE !!!
26 Maja Dzień Matki. Pamiętajmy o życzeniach dla mamy, a jeśli już odeszła do wieczności to o kwiatkach i zniczu.
*****************************************
MATKA Z DPS-u
*****************
Sprzedana starości
Nikomu niepotrzebna
Dojrzewa w zapomnieniu
Żadnej wdzięczności
Za łzy narodzin
Tęsknota jej serce zaciska
Żal tylko tak w samotności odchodzić
***********************************
Wiersz dedykuję tym wszystkim dzieciom, które oddały swoje mamy na tułaczkę po DPS-ach
Administrator
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
"Tylem dla Ciebie uczyniła już,
Że mi uczynić nic już nie zostaje..."
J.W. Goethe
dk
Wszystkim paniom, naszym czytelniczkom i gościom odwiedzającym stronę Bielek życzymy dożo dobroci, miłości, spełnienia się marzeń i pragnień z życia kobiety
KOBIETĄ BYĆ
************
kobietą być
mieć małe dłonie
lecz wielkie serce
nosić wnich barwy trosk
i kolory szczęścia
***
kobietą być
odcieniem radości
spokoju balsamem
kochać bez granic
cierpliwie
szczerze
i zawsze jaśniej
***
starzeć się godnie
niespiesznie
z wdziękiem
***
być kobietą
znaczy więcej
niż tylko
człowiekiem
******************
Małgorzata Pietrzak Tomik poezji "Listy do Fałsta"
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
wal2
Prawdziwa miłość przenika tajemnice i samotność kochanej osoby, pozwalając jej zachować swoje sekrety i pozostawia jej wewnętrzną wolność.
Thomas Merton
Logo walentynek
DO SERCA PRZYTUL
radosnym dniem w upojną noc
myśl o tobie marzenia wypełnia
podmuchem cudownej namiętności
ciepło i szczęście do serca przytul
szczere uczucie niewinnej bliskości
Stanisław Wojtysiak
HISTORIA WALENTYNEK
Kim był Walenty? Było ich kilku. Najbardziej znanym i związany z tradycją Walentynek był ksiądz. Żył w III w n.e. w starożytnym Rzymie za czasów cesarza Klaudiusza II. Okrutny cesarz zakazał ślubów, ponieważ chciał skłonić mężczyzn do tego, żeby wstępowali do armii. Ksiądz zasłynął z tego, że mimo zakazu udzielał potajemnie ślubów młodym parom. Niestety szybko został nakryty przez żołnierzy cesarza i stracony w 270 r. w Rzymie. W więzieniu zaprzyjaźnił się z córką strażnika. Przed śmiercią przekazał jej list, który podpisał "Od twojego Walentego". W ten sposób do dziś zakochani podpisują swoje walentynkowe wyznania. Tyle wspomnienia ze starożytnego Rzymu. Święto zakochanych zaczęto obchodzić w Europie, już w średniowieczu. Z Wysp Brytyjskich pochodzi pierwsza zachowana kartka walentynkowa, która jest przechowywana w Muzeum Brytyjskim. W 1415 roku Karol, książę Orleanu wysłał ją do swojej żony, kiedy był uwięziony w londyńskim Tower. Pierwsze drukowane walentynki pojawiły się pod koniec XVII wieku. Zawierały one wiersze i rymowane życzenia, ozdobione amorkami, ptaszkami i serduszkami. Na skalę masową kartki walentynkowe zaczęła produkować Amerykanka na początku XIX wieku. Pod koniec XX wieku modne stały się miłosne anonse w prasie, jak również pocztówki elektroniczne, wysyłane mailem. Ostatnio przebojem stały się walentynkowe sms-y z życzeniami i obrazkami. W Polsce tradycja obchodzenia Walentynek jako Święta Zakochanych pojawiła się na początku lat 90-tych XX w. Od tego czasu z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Obchodzą to święto młodzi, i starzy, nie tylko zakochani i samotni, ale wszyscy co czują taką potrzebę. To wyjątkowy dzień, w którym możemy okazać innym swoje uczucia , sympatię, przyjaźń i życzliwość.
JEST TAKIE MIEJSCE
gdzie od łez chwila smutku jest uwolniona
gdzie noc uwalnia w supełki związane
skryte moje pragnienia
z czułych szeptów układam bukiety fantazji
upragniona miłości
namiętność usta maluje czerwone
tam biegnę co dnia myślami
do miejsca gdzie w każdy ranek
pocałunki rozbudzasz zaspane
Stanisław Wojtysiak
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
DZIEŃ BABCI I DZIAdKA
637
656
Jak ten czas wciąż szybko leci
Cieszą się z dzieci swoich dzieci.
I myślą, widząc ich gromadkę,
że miło babcią być i dziadkiem.
Więc dziś spróbujcie zapamiętać.
Czym są dla dziadków ich wnuczęta?
I pięknej szansy nie przegapcie:
kochajcie dziadków swych i babcie!
****************************************************************************
HISTORIA ŚWIĘTA DZIADKÓW
Pani o siwych włosach, siedząca w okularach na fotelu i robiąca na drutach. Taki tradycyjny wizerunek Babci drzemie w naszej podświadomości. W 1964 roku za sprawą tygodnika „Kobieta i Życie” powstał pomysł na święto babci. Ideę tą podchwycił i spopularyzował „Tygodnik Poznański” i już w rok później 21 stycznia po raz pierwszy nieśmiało, właśnie w Poznaniu, zainaugurowano to święto. Ten uroczy dzień od 56 lat świętujemy w całym kraju. W styczniu 1965 roku – jak wspomina Ryszard Danecki, ówczesny dziennikarz gazety „Express Poznański”, a zarazem propagator Dnia Babci – w grodzie nad Wartą występowała gościnnie wspaniała artystka – Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Pan Ryszard wręczając jej tort i kwiaty, mówił aktorce, że to właśnie z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. Później pomysł podchwycił Warszawski „Express Wieczorny” i tak to się zaczęło. Z Dniem Babci nierozerwalnie związane jest także kolejne święto – Dzień Dziadka, w Polsce obchodzone 22 stycznia. To święto przybyło do nas prawdopodobnie z Ameryki i oficjalnie funkcjonuje od 1981 r. Również dziadkowie w tym dniu są obsypywani słodkościami i wyrazami miłości ze strony wnuków.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
MIKOŁAJKI 2020
mikolaj
*************************************************************************************
Mikołajki – dzień, w którym wspominamy św. Mikołaja, biskupa Miry, zapowiadają rychłe nadejście Bożego Narodzenia. Na pamiątkę świętego o wielkim sercu, który rozdał cały majątek ubogim i potrzebującym, 6 grudnia obdarowujemy się upominkami. Tego dnia składamy nie tylko życzenia imieninowe Mikołajom, ale także mikołajkowe życzenia najbliższym. Niegdyś wierzono, że te życzenia mają moc sprawczą.
Pierwsze mikołajki w Polsce odbyły się 6 grudnia 1804 roku Zwyczaj wręczania sobie prezentów w dzień św. Mikołaja przyjął się szybko także wśród innych mieszkańców Europy. Na temat polskiej tradycji mikołajek można przeczytać w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne podarki były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Dziś Mikołaj to sympatyczny staruszek, koniecznie z długą brodą i zaokrąglonym brzuchem, w czerwonym stroju i czapce z pomponem. Mieszka w Laponii lub na biegunie północnym. W okresie Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Postać Mikołaja wywołuje uśmiech na twarzy dzieci, daje im wiele radości w czasie oczekiwania na narodziny Jezusa. Ale kim tak naprawdę był Mikołaj ? Oto krótka historia, którą w mikołajkowy wieczór warto przybliżyć dzieciom i nam dorosłym. Prawdziwa historia Mikołaja Biskupa z Miry
M3
Wszystko działo się w III i IV w. n. e. na terenie dzisiejszej Turcji (dawniej Patarze). Mikołaj odziedziczył majątek po rodzicach. Był jedynakiem. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomóc biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwa. Jakie prezenty dostawały od niego dzieci? Najczęściej obdarowywano je chlebem, orzechami, innym jedzeniem i słodyczami, a niekiedy dostawały rózgę. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Podania i legendy opiewają sławą i chwałą Mikołaja, opisując jego dobre uczynki. Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Zmarł w podeszłym wieku, 6 grudnia w połowie IV wieku n. e. (między rokiem 345 a 352). Jego relikwie od XI wieku po dzień dzisiejszy znajdują się we włoskim mieście Bari.
Opracowanie Stanisław Wojtysiak
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 Coś na  andrzejki
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
ANDRZEJKI HISTORIA I TRADYCJA
Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św.Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Jak mówi stare, polskie przysłowie "Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja".
**************************************************************************************
wirtualne pocałunki
************************************************************************************
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Nie ma pewności, dlaczego tę właśnie noc uznano za najlepszą, może wpływ na to miała pora roku? Może dlatego, że jesienią rozpoczynała się na wsi pora kojarzenia małżeństw, a młodzi niepewni swojej przyszłości chcieli byli ją poznać? Może dni wolne od prac polowych, długie jesienne wieczory sprzyjały rozważaniom, opowieściom i wróżbom. Niewykluczone, że mogło tak być. W tym samym okresie, kiedyś, bo przypadający w nocy z 24 na 25 listopada zapomniany w XX wieku zwyczaj Katarzynek, kiedy to wróżyli sobie kawalerowie, podczas gdy Andrzejki należały wtedy do panien. Także w noc św. Marcina, z 10 na 11 listopada, pytano los o przyszłość. Wróżąc sobie wspólnie zrywając tej nocy przez narzeczonych gałązki z drzew owocowych i osobno wstawione przez nich do wazonów z wodą, zakwitnąć miały do Bożego Narodzenia i dobrze wróżyć przyszłemu związkowi. Dzień świętego Andrzeja przypada na przełom jesieni i zimy, jak również roku liturgicznego. Jest to więc ostatnia chwila przed adwentem. Według wierzeń ludowych w okresie przedadwentowym najczęściej pojawiały się istoty pozaziemskie, wróżby miały wtedy największą moc, a sprzyjać i pomagać im miały błąkające się po ziemi duchy. Prawdopodobnie kolebką tych wierzeń była starożytna Grecja. Grecy wierzyli, iż dusza ludzka po śmierci zyska dar jasnowidzenia, mocą tą mogły wpływać na świat rzeczywisty, zsyłając prorocze widzenia i sny. Na greckie pochodzenie wskazywać też może etymologia imienia Andrzej, po grecku to Andress -andros-mężczyzna, aner-mąż. Święty Andrzej patronuje i jest między innymi orędownikiem zakochanych, opiekunem małżeństw. Niezależnie jednak od tego, jak głęboko sięgają korzenie andrzejkowej tradycji, przetrwała ona do dziś w kulturze europejskiej. W Europie zwyczaj ten znany jest od XII wieku, do Polski przywędrował w wieku XVI. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557r za sprawą Marcina Bielskiego, autora Moralitetu "Komedyji Justyna i Konstancyjej" Andrzejki, znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki, noc wróżb dziewczęcych zmieniły dzisiaj charakter, łamiąc panieński monopol. Dziś zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się wróżbami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub domowych spotkaniach.
opracowanie Stanisław Wojtysiak
wielkanoc3
wielkanoc 2
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

soltys
08. luty 2020
Stanisławie to była super zima. Szkoda tych czasówsmiley Nakopaliśmy się w śniegu ale było fajniesmiley

stasinel
25. grudzień 2019
Miłego świętowaniasmiley Pomyślności w Nowym 2020Rokusmiley pozdrawiam Staśsmiley

stasinel
09. maj 2019
Witaj! Cieszymy się z każdego nowego gościasmiley Zapraszam do współpracysmiley Miłego wałęsania się po Bielkachsmileysmiley

nowy
09. kwiecień 2019
Jestem nowym nabytkiem Waszej wsi, a teras już mojejsmiley Ciekawie tu sobie żyjeciesmiley

stasinel
28. grudzień 2018
Dzięki za życzenia Dziadkusmiley No i szczęścia w Nowym Roku od Nassmileysmiley

dziadek
22. grudzień 2018
Chyba nie jest aż tak żle. ciekawie żyjemy na tych Bielkach. Wesołych Świąt kochani.

stokrotka
22. grudzień 2018
No, no!! Mikołaj komuś grozi smileyCiekawe kto na Bielkach nabroił najwięcejsmileysmiley

aga30
04. grudzień 2018
OOOjej!! Jakim jestem ważnym gościemsmiley

stasinel
06. listopad 2018
Witaj Aga30!!!! Jesteś naszym złotym jubilatemsmileyt.z 50 gościem na naszej stronie. Bardzo proszę rozgość sięsmileysmiley

xawery
03. listopad 2018
Piękną macie jesieńsmiley Gratulujęsmiley Po wyborach coś Ci napiszę, oczywiście na meilasmiley

Archiwum

Copyright © 2006

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl